ďalšie snp za nami milí občania

Autor: Marek Repiský | 29.8.2012 o 21:37 | Karma článku: 5,03 | Prečítané:  548x

Tak a po roku znovu. Znovu tu môžeme spomenúť a zajtra zabudnúť. Znovu sa posadiť pred nejakú tú vtipnú reality show a čakať na ďalší deň voľna. Možnosť pre ďalšie uniknutie od práce. Však popravde kto dnes vie čo to SNP vlastne bolo. Popravde len pohľady do prázdna. Skelety tešiace sa kostrbatým úsmevom pred odchodom do hostincov. Popravde nás nadchne viac športový zážitok ako pár padlých krajanov či samotná história tejto krajiny. Ako prišlo tak odišlo. Aspoň sme si oddýchli.

Je to sviatok alebo nie je? Je správne sláviť? Sme dnes ešte na niečo vôbec hrdí? Dnes spomeniem a zajtra si odkaz doby odložím do poličky s budíkom nastaveným na budúci rok? Pravdepodobne väčšina ľudí áno. Však samotné SNP je diskutabilné.

Máme chuť riešiť tých zopár živých Dávidov, ktorí šli proti Goliášovi menom fašizmus. Čo mali dostávať a nedostali. Ako sa majú zle a ako sa mohli mať lepšie. Iní zase opačne. Načo, prečo a vlastne kvôli čomu by sa mali mať lepšie ako ostatní. A čo hovoria oni? Väčšinou, že nič nechcú. Oni to nerobili z populizmu. Robili to pre niečo iné. To čo dnes chápe príliš málo ľudí aby mali chuť o tom rozprávať.

Urobili chyby. A možno nie. Nechceli byť súčasťou mašinérie zla. Chceli slobodu. Spätná analýza je vždy ľahšia ako operatívne riešenia v konkrétnych situáciách. Neviem si predstaviť, či by som dokázal sedieť a prizerať sa na toľké zverstvá. Taktiež neviem či by som mal odvahu sa im priamo postaviť. Poznám pár ľudí čo prežili hrôzy vojny. Len pre tých ľudí hovorím SNP áno.

A možno nejde ani tak o SNP ako o všetko. Popravde mám dojem, že každý sviatok v tejto republike je pre väčšinu len balzam na dušu. Balzam v podobe voľného dňa skrývajúci nádej, že dátum pripadne na jeden z pracovných dní. Lebo na spomienky ostáva čas čoraz menej a menej ľuďom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?