pár krokov späť milá cirkev

Autor: Marek Repiský | 12.7.2012 o 0:10 | Karma článku: 9,63 | Prečítané:  1247x

Jáj Bože. Určite sa usmievaš niekde za rohom, či odtiaľ kde si, na to nádherné divadlo. Neskutočné predstavenia tvojich poslov na zemi. Alebo hodnostárov? Dávajú si rôzne mená. Určite už po tých rokoch sklamaní nie je čas a chuť na hnev. A ty vlastne asi ani nevieš čo ten hnev znamená. A odkiaľ si zobral toto plemeno človek? Veru zaujímavý sme to mi druh. Aj chceme byť silný, aj chceme žiť podľa tvojho učenia. Mať v srdci vieru a lásku, svedomie a dosť zdravého úsudku. Návod je jednoduchý.  Len vždy nájdeme nejaké uľahčenie. Veď nikdy to nie je až také ľahké aby to nemohlo byť ťažšie. Tuším o to šlo na začiatku. A ty si chcel len jednoduchosť a úprimnosť. Vieru a lásku.

Táto naša cirkev svätá. Po všetkých tých kamuflážach, križiackych výpravách a inkvizícii. Znovu? Len pred pár rokmi umrel Wojtyla, ktorého mali radi aj pohania a už znovu sa cirkev uzatvára. To vás hádam nič nenaučil? Príliš skoro sme, ste a možno aj ja som zabudol. Aj tie najsilnejšie odkazy strácajú na sile?

Takéto myšlienky mi v hlave rozprúdil pán Bezák, páni hodnostári z cirkvi svätej ako aj média a vtipné komentáre. Na začiatku prišla samozrejme zvedavosť. Čo sa asi tak mohlo stať. Neviete? Nik nevedel. Aj som sa trošku čudoval, no potom mi došlo. Vatikán, odvolanie, dôchodok. Ešteže ho neexkomunikovali. Dôvody neuvádzajú takže by to bol ešte krajší škandál. Nik nehovorí. Jedni nechcú, ďalší nemôžu a ten jeden vraj nevie, potom vraj vie. Aj on sám už nevie čo vie.

Len sa pýtam, ani nie na dôvod, už ma ani veľmi nezaujíma. Len ako je možné, že tí čo nás vedú k láske a poznaniu, viere a úprimnosti už nie sú taký výreční. Biskup, ktorého milujú a on nevie byť úprimný ako doteraz? A cirkev, ktorá sa znovu vracia k hrdému dogmatizmu? Nemal snáď Ježiš otvorené srdce? Nesnažil sa Ján Pavol II. o rozhovor a prelomenie komunikačnej bariéry-  veriaci vs. cirkev? Nútiť dnes ľudí k slepej viere? Možno to je cesta. Ale cesta späť a môže sa stať, že pre mnohých cesta k sklamaniu a trvalému ateizmu. Lebo ak uveria, že cirkev robí to čo chce boh, tak namiesto horlivého zapálenia im ostane len sklamanie.

A také sklamania sú na škodu. Ani nie pre tú našu svetskú cirkev. Skôr pre človeka samotného. Keď veríš a sklameš sa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?